Technologie

Know how

Víte, kde a jak světlovody vznikly?

Víte, kde a jak světlovody vznikly?

V roce 1986 australský vynálezce Steve Sutton vyrobil první prototyp světlovodu. Spolu se skupinou podnikatelů v roce 1991 založili v USA firmu Solatube® International, Inc.. Firma byla prvním výrobcem světlovodů na světě. Deník The Daily Telegraph označil světlovod Solatube® za jeden z nejlepších australských vynálezů 20. století.


Jakým způsobem lze světlovod použít?

Jakým způsobem lze světlovod použít?

Co odlišuje kopuli Raybender® 3000 od imitací?


Kopule Raybender® 3000 jako jediná na trhu využívá unikátní a patentované soustavy Fresnelových čoček. Pomocí optických hranolů uvnitř kopule umí zachytit více světla, snížit počet jeho odrazů a zvýšit výkon na konci světlovodu.


Jak kopule Raybender® 3000 pracuje?


Myslíte si, že každá sférická kopule automaticky zachytává a usměrňuje veškeré světlo do světlovodu? Většina vypouklých-sférických kopulí (včetně skleněných) nemá žádná optická zařízení pro usměrnění slunečních paprsků. V důsledku toho zachytí méně světla. Opticky pasivní kopule zvyšuje počet odrazů světla v tubusu a tím i světelné ztráty.


Jaký skutečný přínos má kopule Raybender® 3000?

Jaký skutečný přínos má kopule Raybender® 3000?

Slunce se pohybuje po obloze a osvětluje naše obydlí. Na jednotlivé části střechy světlo dopadá pod různými úhly. Pro běžný světlovod s čirou kopulí to má za následek kolísání světelného výkonu. Účinnost běžného světlovodu a prožitek z denního světla se v interiéru zužuje na několik málo poledních hodin. Technologií Raybender® 3000 (s Fresnelovou čočkou) jsme úspěšně vyřešili zachycení světla z ostrých úhlů, takže výkonnost systému dosáhne v každém momentu dne optimální úrovně. Výsledkem je vyváženější zdroj světla, který se projeví vyšší účinností v ranních i odpoledních hodinách a Vy naplno zhodnotíte potenciál světlovodu.


Je akrylátová kopule dostatečně odolná?

Je akrylátová kopule dostatečně odolná?

Už víme, že kvalita kopule se měří především v tom, jak dokáže pro výkonnost našeho systému pracovat. Imitace originálních světlovodů sází na používání skla s důrazem na životnost. Pravda je ta, že kvůli velké tloušťce skla a absenci optických zařízení kopule propouští mnohem méně světla. Nejmodernější kopulová technologie Raybender® 3000 nabízí funkční optická zařízení, ale i odolnost, která degradaci vylučuje. Bylo prokázáno, že světlovody Solatube® umožňují v celém spektru viditelného světla poskytovat jen světlo samotné, bez ultrafialového záření působícího degradaci kopule a barev interiéru.


Proč jsou světlovou Solatube® jedinečné?

Proč jsou světlovou Solatube® jedinečné?

Někteří výrobci porovnávají komponenty světlovodu jednotlivě. Myslíme si, že přesné vyhodnocení nastane jen tehdy, porovnáváme-li systém jako celek. Klíčovým parametrem porovnání je poměr množství světla ve vztahu k tepelným ztrátám / ziskům.


Klíčem výkonného světlovodu je efektivita přenosu světla, víte co to je?

Klíčem výkonného světlovodu je efektivita přenosu světla, víte co to je?

Porovnání účinnosti a kvality světlovodu by nemělo znamenat tápání v tom, co srovnávat. Porovnání účinnosti nabízí veličina, tzv. efektivita přenosu světla, která určuje poměr přeneseného světla z míst nad kopulí do oblasti stropního difuzéru. Na všechny naše výrobky nabízíme měření účinnosti nebo světelného toku za konkrétních oblohových podmínek. Podobně jako u umělých zdrojů osvětlení si porovnáte, jaká je výkonnost Vámi vybraného modelu světlovodu. Pro výrobky Solatube® naleznete celou řadu BIM údajů včetně výkonových parametrů za daných oblohových podmínek CIE.

BRE Report Soubor typu PDF, velikost 411 kB
Lichtkonzult Report Soubor typu PDF, velikost 2 300 kB

Proč je polymerický film Spectralight® Infinity pro efektivitu klíčový?


Přemýšleli jste, jak se světlovodem světlo přenese na velkou vzdálenost? Pomocí vícenásobných odrazů se dostane až na stropní difuzér, kde se krásně rozptýlí do interiéru. Dnes se v tubusech používá mnoho materiálů: napařované stříbro, leštěný hliník, chrom, polyestery, polymery, vícevrstvé polymery. Originální světlovody používají vícevrstvý odrazný polymer Spectralight® Infinity, který dosahuje odraznost až 99,7% na odraz. Výhodou je zásadně vyšší účinnost (Light Transfer Efficiency) i věrnější a jasnější barva denního světla.

Odraznost Soubor typu PDF, velikost 114 kB

Jakou mají tubusy Spectralight® Infinity životnost?

Jakou mají tubusy Spectralight® Infinity životnost?

Zařízení se montuje na stavbě, kde působí vzdušná vlhkost. Střídání ročních období znamená i zásadní teplotní výkyvy. U obyčejných metalických povrchů (např. stříbro) může bez plastových ochranných vrstev dojít k okysličení kovu a tak započne proces koroze. Vícevrstvý odrazný polymer Spectralight Infinity je na vlhkost rezistentní, tedy nekorozivní. Polymer je stabilní do 125°C a vykazuje stejné parametry odraznosti i po desítkách let, kterou zaručuje firma 3M.


Víte co je teplota chromatičnosti?

Podobně jako u umělých světelných zdrojů i různé světlovody mají svou teplotu chromatičnosti – barvu světla (ColorTemperatureMaintenance). Druhotným efektem tubusu je přímý vliv na barevnost světelného zdroje. Následující obrázek ilustruje, jak dobře jednotlivé odrazné technologie reprodukují denní světlo.

Víte co je teplota chromatičnosti?

Co je index podání barev CRI?

Co je index podání barev CRI?

Věděli jste, že denní světlo přináší a umožňuje dokonalé podání barev? Klíčový ukazatel kvality světlovodu je schopnost přenést denní světlo v jeho přirozené barevnosti. Mezinárodní komise pro osvětlování CIE, světová autorita v oblasti osvětlení, dokonce vymyslela tzv. index podání barev neboli Color Rendering Index. Index CRI používá stupnici 1-100 k určení toho, jak dobře světelný zdroj reprodukuje barvy denního světla, přesněji jak barvy vykresluje. Barevné zobrazení odkazuje na to, jak barvy vypadají pod konkrétními druhy světlovodů a jaký prožitek Vás čeká. Originální světlovody Solatube® poskytují bezkonkurenčně nejlepší hodnotu CRI ~100 dle testu CIE ASTM 308.


Stropní difuzéry Solatube® – jedinečný design pro každý interiér

Naše filozofie


Jak světlovody fungují?


Pro nejvyšší účinnost a kvalitu denního světla podřizujeme každou naši inovaci. Světlovody Solatube® nabízí nejlepší spolupráci všech optických prvků od střechy po interiér.


Jak světlovody svítí?


Jsme přesvědčeni, že jednou vidět, znamená uvěřit. Přesvědčte se, kolik světla poskytuje Solatube® v běžném podzimním dnu se zataženou oblohou.


Jak vybrat vhodný typ světlovodu?


Jak se světlovody Solatube® vyrábí?


SkyVault® série - revoluce denního osvětlení


Navrhování denního osvětlení


Mezinárodní rok světla