Často kladené dotazy

Vítejte na stránce věnující se často kladeným dotazům. Chcete-li rychle najít odpovědi na své otázky, klikněte na téma po straně, nebo zadejte dotaz do vyhledávače. Stále nemůžete najít to, co hledáte? Pošlete nám svůj dotaz přímo na náš e-mail: info@solatube.cz.

Show Filters
+

Co je celoroční účinnost a proč je důležitá?

Schopnost tubusových denních systémů – světlovodů zachytit zimní světlo v nízkých úhlech se může výrazně lišit od jeho schopnosti zachytit letní světlo dopadající pod vysokým úhlem. Poměr letního a zimního výkonu je proto vynikajícím ukazatelem účinnosti produktu při poskytování (nebo neposkytování) výkonu v průběhu roku. Tento ukazatel zároveň umožňuje nestranné porovnání produktů napříč spektrem výrobků v České Republice i ve světě. Tubusové denní systémy – světlovody Solatube produkují v celoroční účinnosti z celého spektra podobných výrobků nejlepší hodnoty a stírají tak výkonové rozdíly navzdory změnám vnějších podmínek, nebo ročních období. Při správném návrhu – dimenzaci světlovodů tak umíme docílit stálého a spolehlivého osvětlení nehledě na klimatické podmínky.

+

Jsou světlovody Solatube® po instalaci bezúdržbové?

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube® jsou vybaveny technologií pasivně aktivní optiky, která se nespoléhá na žádné pohyblivé součástky, proto jsou prakticky bezúdržbové. Veškeré součásti sestavy světlovodu (kopule, lemování, tubus, difuzér) mají systémová těsnění, která zabraňují pronikání vlhkosti a nečistot do systému. Kromě toho mají kopule i unikátní řešení fixace ke střešnímu lemování pomocí tzv. “kopulového kroužku”, který brání nejen vnikání nečistot, ale zároveň chrání šrouby před korozí. Na rozdíl od tradičních světlíků, které vyžadují pravidelné čistění, tak světlovody Solatube® jsou plně bezúdržbové.

+

Jaká je na světlovody Solatube záruka?

Automatická záruka na všechny komponenty (materiálová stálost, světelná propustnost, odraznost, nežloutnutí akrylátových kopulí apod.)  světlovodů Solatube je 20 let (vyjímaje elektrických doplňků jako stmívač, integrované elektrické osvětlení).

Automatická záruka na nekondenzaci světlovodu, nezatečení do střešního pláště a prachotěsnost je 10 let.

+

Nebude mi po aplikaci světlovodu zatékat do střechy?

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube® používají řadu samostatných, typově odlišných druhů lemování, které jsou uzpůsobeny pro všechny typy střešních krytin. Charakteristické je použití vysoce odolných materiálů, které jsou ve většině případů vyráběné v jednom bezešvém kuse na vlastních lisovacích strojích. Naše kovová (hliník, ocel a další slitiny) i polypropylenová lemování mají integrované odtokové drážky pro odvod vody, systémové úchyty pro aplikaci na střechu, fixační úhelníky pro kotvení krytiny a další systémová řešení, které zaručují naprostou voděodolnost a dlouhou trvanlivost.

+

Jak jsou světlovody Solatube odolné?

Výrobky Solatube jsou vyráběny z materiálů nejvyšší kvality, takže jsou mimořádně odolné a navržené tak, aby vydržely (např. kopule nelisujeme – ztráta pevnostních vlastností, ale vylíváme do připravené formy pro zachování potřebných vlastností). Na všechny komponenty světlovodu je automatická záruka na materiálovou stálost minimálně po dobu 20 let (kromě elektrických komponent). Řada nainstalovaných Solatube je v provozu více než 20 let a nadále bezproblémově fungují a plní svou funkci.

Máme specifické konfigurace produktů, které splňují požadavky na vysokorychlostní hurikánovou zónu, jakož i standardy ochrany proti pádu OSHA, nebo požadavky na vojenské objekty s potřebnou odolností vůči hrozícím teroristickým útokům.

+

Je tu nějaká možnost stínění světlovodu?

Ano, stmívač denního osvětlení Daylight Dimmer reguluje množství přirozeného světla vstupujícího do místnosti. Díky patentovanému designu “motýlkových křidélek” a praktickému přepínači (buď schodišťový vypínač 6+6, nebo dálkový ovladač v podobě vypínače nebo klíčenky) má uživatel možnost snadno a jednoduše nastavit intenzitu světla kdekoliv v rozmezí 100% až 2% denního světla. Stmívač denního světla je navržen pro rezidenční i komerční aplikace a je ideální pro ložnice, dětské pokoje, obýváky, kanceláře, učebny a konferenční místnosti. Stmívač denního osvětlení je dostupný pro všechny průměrové série světlovodů Solatube a zároveň lze integrovat do celkového systému řízení osvětlení.

+

Na jaké typy střech mohou být světlovody Solatube instalovány?

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube® lze prakticky osadit do všech typů střech i krytin. Podrobnosti najdete v průvodci pro výběr produktů pro rezidenční, nebo komerční světlovody.

+

Jakou plochu dokáží světlovody Solatube osvětlit?

Uvedené doporučené plochy osvitu se výlučně vztahují k výrobkům Solatube (výkonnost světlovodů se z důvodu odlišných technologií razantně liší). Oblast plošného pokrytí denním světlem je pro každou sérii různě velká. Mějte na paměti, že pro místnosti odlišných funkcí a úkolů jsou vyžadovány jiné úrovně hladiny denního osvětlení (tzv. činitele denní osvětlenosti). V důsledku toho jsou níže uvedené plochy pokrytí obecným údajem, který nezohledňuje konkrétní prostor. V případě, že chcete aby Váš projekt navržení světlovodů byl konkrétní a zohledňoval přímo Vaše požadavky, tak náš kontaktujte pro vytvoření odborné a přesné světelné studie prostor buď na e-mailu info@solatube.cz, nebo martin.krejny@gmail.com. Na výsledný účinek světlovodu má totiž vliv bezpočet parametrů od délky a orientace světlovodu, až po výšku stropu nebo barevnost vnitřního vybavení. Naši odborníci se v oblasti navrhování denního světla dobře orientují a proto je neváhejte kontaktovat pro bližší analýzu.

Solatube 160DS-250mm – plocha osvitu 8-14m2

Solatube 290DS-350mm – plocha osvitu -18-24m2

Solatube 330DS-530mm – plocha osvitu 24-36m2

 

Tyto doporučené plochy osvitu se vztahují k délce světlovodu 1,8m a výšce stropu 2,4m a vyústění na slunnou stranu.

 

+

Má orientace vůči světovým stranám vliv na výkon světlovodu?

Orientace kopule, nebo plochého zasklení má bezpochyby vliv na výkonnost světlovodu. Každá ze světových stran nabízí v rámci denní trajektorie slunce v průběhu dne i za různých ročních období odlišný přísun světla, který se do výkonu světlovodu promítne. Vždy je potřeba zohlednit to, kdy daný prostor využíváte nejvíce (zda ráno, nebo odpoledne) a jaké máte možnosti vyústění světlovodu vůči světovým stranám. Naši odborníci znají výkon jednotlivých průměrových řad, hodnoty slunečních úhrnů v naší geografické oblasti České Republiky, potřebné ČSN i úskalí spojená s orientací tubusových světlovodů a vlivu na jejich výkon.

Obecně však platí, že světlovod by měl být orientován na tu stranu, která zohledňuje to, kdy se v prostoru nacházíte. Například pokud se v obývacím prostoru nacházíte v průběhu dne a odpoledne, tak by optimální stranou vyústění měla být jihozápadní, západní strana, která bude poskytovat přímé sluneční paprsky do pozdních odpoledních hodin a tím prodlužovat dobu účinnosti světlovodu. V případě, že jste omezeni vyústěním světlovodu na některou z neslunných stran a tím bude účinnost světlovodu snížena, tak je nutné tuto skutečnost kompenzovat kvalitním návrhem například v podobě zvětšení průměru světlovodu.

+

Co je efektivní délka světlovodu? Jaká je?

Efektivní délka vedení  je vzdálenost závislá na účinnosti světlovodu, při které výrobek zachová většinu světelného toku (minimálně 70% světelného toku procházející světlovodným potrubím). Tato délka se u všech výrobců diametrálně liší, protože každý výrobce používá povrch s jinou celkovou odrazností, tedy i účinností (LTE – light transfer efficiency).

Efektivní délka pro produkty Solatube:

Solatube 160DS-250mm – 6m

Solatube 290DS-350mm – 9m

Solatube 330/750DS-530mm – 15m

Solatube M74DS-740mm – 30m

 

Proč je pro efektivní délku důležitá celková odraznost?

Výše uvedené hodnoty efektivních délek jsou úzce vztaženy pouze k výrobkům Solatube a námi použité odrazné technologie Spectralight Infinity. Polymerický odrazný povrch disponuje celkovou odrazností 99,7% na jeden odraz. Celková odraznost se skládá z odraznosti zrcadlové (tu by měli výrobci udávat především) a difuzní (rozptýlené složky), která se však nepřenáší tubusem v koncetrovaných svazcích, které potřebujeme. Díky tomuto materiálu se nám efektivní délka výrazně prodlužuje a nastavuje nové limity. Námi dodávaný odrazný materiál je tak pro vysokou účinnost kriticky důležitý. Pro více informací a pochopení problematiky odraznosti prosím navštivte sekci technické podklady.

Proč je u menšího světlovodu efektivní délka kratší, než u většího průměru?

V menším průměru světlovodu dochází k většímu počtu odrazů napříč trubicí. Díky většímu počtu odrazů v úzkém potrubí proto vzniká ztráta rychleji, než u velkého průměru.

Vyžádejte si skutečná data a měření

Výrobci často zaměňují hodnoty, aby jejich výrobky vypadaly v lepším světle, než ve kterém ve skutečnosti jsou a zákazník se domníval, že mají vysokou účinnost. Nejčastějším trikem neoriginálních výrobců je záměna procentuálního obsahu stříbra v odrazném povrchu (bývá 99,8% čisté ) s hodnotou odraznosti, kterou daný povrch disponuje. Optická odraznost tohoto čistého stříbrného povrchu je však pouze 97-98% na odraz a jeho použití je tak pro světlovody díky velkým ztrátám méně vhodné.  Jedná se tedy o tvrzení výrobce, které na základě záměny hodnot a vlastností týkající se účinnosti výrobku cíleně klame spotřebitele o jeho kvalitě.

+

Bude mi světlovod kondenzovat?

Každý světlovod je neplošná konstrukce s více uzavřenými dutinami, kde tepelně dynamické změny působí na celý systém, nikoliv jen v místě izolace budovy (na rozdíl od okna). K tepelným přenosům tedy nesmí docházet v celé délce vedení tubusu. Zásadní je teplotně-vlhkostní odolnost světlovodu v místě zátěže (interiér, exteriér) ale i dilatace tubusů popřípadě osazení izolačních prvků v místě obálky budovy.

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube brání vzniku rosného bodu konvekční cestou (tepelně vzdušnou výměnou teplot) systémovými prvky jako dvojitý stropní difuzér, vnitřní tepelně izolační vložka, vnitřní tepelně izolační kopule nebo dvojskelný tepelně izolační panel.  Vzniku rosného bodu konduktivní cestou (po materiálu) Solatube brání systémovými prvky jako izolační kopulový kroužek s difuzními otvory, izolační stropní příruba, pryžové těsnění Flashing Insulator a technologie InfaReduction. Technologie InfaReduction obsažená v tubusech Spectralight Infinity snižuje přenos tepelného IR  záření na 24,5% oproti běžným tubusovým materiálům a eliminuje riziko rosného bodu i tepelných zisků do budovy.

Záruka na nekondenzaci všech námi instalovaných světlovodů je automaticky 10 let.

+

Je možné si v případě poškození koupit konkrétní náhradní díl?

Pro všechny průměrové série nabízíme veškeré náhradní komponenty tak, aby je bylo v případě poškození jednotlivých dílů možné vyměnit. Na všechny prvky světlovodů Solatube (mimo elektrických dílů) platí záruka 20 let proti degradaci a materiálové změně. Po tuto dobu máte právo k plné náhradě dílů zdarma*.

*náhrada dílů zdarma se vztahuje na výměnu způsobenou jakoukoliv degradací, nebo jiným poškozením způsobeným z naší strany

+

Má na účinnost světlovodu použití kolene?

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube mají díky použití nejodraznějšího materiálu na světě Spectralight Infinity (99,7%) nejvyšší účinnost přenosu světla (LTE) na světovém trhu. Polymerický odrazný materiál prodloužil efektivní délku vedení světla, ale zároveň určil parametry kvality přenášeného denního světla – barvy. Ztráty světelného toku procházející trubicí jsou při takto vysoké odraznosti minimální, což nám zároveň umožňuje použití ohybových kloubů, které stejně jako rovné tubusové vedení nabízí menší ztrátu světla, než u konvenčních stříbrných odrazných povrchů. Na rozdíl od ztráty až 15% na koleni u stříbrných povrchů, materiál Spectrtalight má ztrátu pouze 5% při plném ohybu. Vysoká odraznost tak výrobkům Solatube umožňuje delší celkové vedení, ale zároveň i použití většího počtu kolen bez načítání enormních ztrát, které by snížili účinnost světlovodného systému.

Systémy denního osvětlení – světlovody Solatube mají rozsáhlou fotometrickou databázi výkonu všech produktových řad, ale zároveň mají parametry pro výpočet ztrát na ohybovém koleni při různých úhlech vstupu světla. Pro bližší informace k získání fotometrických dat navštivte databázi technických podkladů.

V případě, že Váš projekt potřebuje konkrétní posouzení účinnosti světlovodu, nebo výpočet hladiny činitele denní osvětlenosti, tak nás kontaktujte na info@solatube.cz.

 

+

Můžu si do světlovodu umístit umělé LED osvětlení?

Pro tubusové systémy denního osvětlení – světlovody Solatube® lze dodat celou řadu doplňkových výrobků k osvětlení, stmívání, větrání. Nejčastěji používaným doplňkem je integrované umělé osvětlení, jehož osazením lze vytvořit dvojí funkci světlovodu. Přes den bude světlovod svítit denním světlem a večer světlem umělým. Do světlovodu Solatube lze umístit příčný nosič se závitem E27, do kterého upevníte libovolnou LED žárovku s volitelným výkonem i teplotou chromatičnosti (barvou). Příčný nosič díky charakteru přenosu denního světla světlovodem (paprsky se odráží nad i pod nosičem) nebrání odrazům světla od odrazné trubice. Příčný nosič proto způsobuje podstatně menší ztráty na rozdíl od nalepeného LED pásku na stěnu světlovodu. Praktickou výhodou je možnost výměny světelného zdroje žárovky, což je u LED pásku výrazně komplikovanější a znamená to v praxi poškozování odrazného povrchu světlovodu.

Veškeré doplňky včetně umělého integrovaného osvětlení naleznete v konfigurátoru produktů všech sérií.

+

Můžu vést světlovod přes patro?

Systém denního osvětlení – světlovod Solatube je možné trasovat přes patro, nebo uhýbat konstrukčním překážkám typu stropní trám, nebo dokonce uhýbat vedení za roh zdi. V případě vedení přes patro je potřeba počítat s nutným prostorem, který světlovod zabere a jeho umístění proto volit v tomto ohledu.

Jak velký prostor mi světlovod při vedení patrem zabere?

160DS-250mm / opláštění s vnitřním rozměrem 300x300mm

20DS-350mm / opláštění s vnitřním rozměrem 400x400mm

330DS/750DS-530mm / opláštění s vnitřním rozměrem 600x600mm

M74DS-740mm / opláštění s vnitřním rozměrem 800x800mm

+

Můžu vést světlovod z boční stěny?

Systém denního osvětlení – světlovod Solatube je bezpochyby možné aplikovat do boční svislé stěny a přivádět tak denní světlo do interiéru. V případě tohoto řešení je ale nutné si uvědomit důležitější roli orientace stěny. Kopule je vyústěna jedním směrem a přijímá také méně oblohového světla, než při běžném vyústění na střechu. Technické provedení je bezproblémové, ale doporučujeme každou boční aplikaci a její účinnost konzultovat s našimi odborníky, kteří znají výkon jednotlivých průměrových řad, hodnoty slunečních úhrnů v naší geografické oblasti České Republiky i úskalí spojená s orientací tubusových světlovodů a vlivu na jejich výkon.

Výhodou světlovodů Solatube pro boční aplikace je optika Raybender 3500, která vytěžuje veškeré sluneční paprsky dopadající pod ostrým úhlem, čímž pomáhá snižovat případné dopady menšího přísunu světla daným boční orientací světlovodu

+

Nebude mi světlovod přehřívat interiér?

Tradiční okenní prvky nebo světlíky mají nevýhodu v tom, že pro dosažení dostatku světla zabírají velkou plochu a ta je vyhřívána sluncem. Důsledkem je vysoká míra solárních zisků do budovy a tím způsobené přehřátí. Řešením pro snížení solárních zisků je využití prosvětlovacích otvorů, které nabízí lepší poměr světelné účinnosti na ploše ve vztahu k nízkému koeficientu přijatého tepla (SHGC).  Výsledkem je potřebné dosažení hladiny denního světla s minimálním dopadem na vyhřívání vnitřních prostor.

Všechny průměrové série systému denního osvětlení – světlovodů Solatube uvádějí hodnotu koeficientu přijatého tepla pro daný výrobek v datovém listu.